2011. május 24., kedd

Turizmus

Sziasztok!

Sajnos a vizsgaidőszak miatt most nem nagyon van időm foglalkozni a bloggal, pedig lenne pár dolog amit írnék.
Amint vége a vizsgáknak igyekszem belevetni magamat.
Addig is, egy kis hír a nagyvilágból, amit sajnos fordítani most nincs időm , de aki valamennyire tud angolul, annak érdemes elolvasni.
Egy külföldi blogon arról számoltak be, ami számomra újdonság volt, hogy  egy Jens Kühne férfi túrista utakat szervez fanatikus hobby hal és garnélatartóknak.


A túrán többek közt ezekkel a garnélákkal is találkozónk lehet.:



  • caridina sumatrensis
  • caridina gracilirostris
  • caridina babaulti
  • caridina fernandoi
  • caridina cf babaulti "Malaya I & II"
  • caridina propinqua


Forrás/Itt olvashatjátok a teljes cikket.:


2011. május 11., szerda

Öntsünk tiszta vizet a........

        Garnélák esetében, nagyon fontos a kiválló ,és tiszta víz, de ugyanakkor nem szükséges külsőszűrők és belsőszűrőkbe  befektetni.Borsos áruk mellett a másik, amiért nem túl jó ilyen szűrőket használni, mert ha szaporulatunk van, a kis garnélákat könnyen beszívják, és áldozatul eshetnek.Garnélás akváriumok esetében leggyakrabban, 3 féle szűrési móddal lehet találkozni, ezek mind légpumpával meghajtott fajták.

A levegő pumpás szűrők úgy szűrnek, hogy a levegő csövet a egy hosszú csövön keresztül levezetjük az szűrőközeg aljára.Így a felfelé jövő buborékok vákumotképeznek, és mintegy liftként funkcionálva, keringteti a vizet. Ezek a szűrők, a lassú áramlás miatt, mehanikus szűrést nem, de kiváló biológiai szűrést fojtatnak.

Választhatunk egyszerű szivacsszűrőt, mattenfiltert, és talajszűrőt.
Ezeknél, a "szűrőanyag", a szűrőfelületen megtelepedett nitrifikáló baktériumok.
A mattenfilternél, az akvárium egyik falát teljes méretében szivacs borítja, mely teljes felületén szűr. minél nagyobb a szivacsfelület, annál jobban szűr.


A talajszűrő, egy a talajra helyezett rácsokból áll, és az egyik sarokban egy csövön vezeti fel a vizet.Ebben az esetben a szűrőfelületet a talaj biztosítja.Érdemes, valami égetett agyag talajt választani, mert a felületén könnyebben és több baktérium tud megtelepedni.

  


A tapasztalataim a talajszűrővel/

Van két akáriumom, amit talajszűrővel szűrök (28Liter)  és adott másik kető (20Liter)  amiben pedig sima szivacszűrő működik.A talajszűrés esetében Akadama aljzat van ami egy semleges kémhatású égetett agyag granulátum.Nagyon jó, nagy felületet biztosít a baktériumok megtelepedéséhez.A két 20 literesben pedig manado, bazalt zúzalék.Az eltelt időben azt figyeltem meg, hogy a talajszűrésnél kifogástalan kristály tiszta vizet hoz vissza folyamatos míg a másik akváriumokban már egy-két hét után vízcsere nélkül bekoszolódik az akvárium vize.Mulm tekintetében, egyértelmű hogy a szivacsszűrésnél elég nagy mennyiségben találkozhatunk vele ellentétben a talajszűrésnél ezzel csak nagyon elenyésző mennyiségben találkozhatunk./Minap egy nagyobb moha erdő alá néztem és valami eszméletlen mennyiségű garnéla ürülékkel szembesültem, gondolom az áramlás oda gyűjtötte./A porszívózást hanyagolom, nehogy a kis garnélákat is összeszippantsam ezért ez egy elég komoly probléma.Ha végig gondolom az elmúlt fél évet a talajszűréses akváriumokban lévő garnélák elhalálozásának száma elenyésző, ezzel szemben a 20literesekben már komolyabb számban pusztultak garnélák.

Összességében a két szűrést tekintve a talajszűrést sokkal hatékonyabbnak gondolom,ajánlom mindenkinek és ha egy kicsit böngésztek a neten sok bejegyzés olvasható a talajszűrés jó munkájáról.

Elégedett lakók:


2011. május 9., hétfő

A rákok (Crustacea) hormonrendszere

Még egy két hónappal ezelőtt megkerestem néhány garnélatartót, és ennek néhány területének szakértőjét, hogy szeretnék csinálni egy kis online kiadványt.
Sajnos ez nem jött össze, mert kevés segítséget kaptam, de Henn László volt olyan kedves és írt egy remek cikket ami talán a garnélák biológiáját tekintve a leg gyakoribb kérdésre válaszol.

Köszönjük!



A rákok (Crustacea) hormonrendszere

A hormonális szabályozásnak nemcsak a fejlett gerinces állatok életében van
nagyon fontos szerepe, hanem az egyszerűbb felépítésű gerinctelenekben,
így a rákokban is. A hormonok ezen élőlénycsoportnál is hasonló élettani
szerepeket töltenek be úgy, mint növekedés (vedlés), ivari különbségek
kialakulása, szívverés szabályozása, vércukor-szint beállítása vagy éppen
az ionháztartás fenntartása, de szerepük van például a színpigmentek
eloszlásában is. A következőkben a teljes részletesség igénye nélkül
szeretném nagyvonalakban bemutatni ezt a rendszert, hogy a lelkes
garnélatartók egy kicsivel jobban értsék kedvenceik működését. E leírásban
nem lesz szó a viselkedést (pl. párzást) befolyásoló kommunikációs
vegyületekről, a feromonokról, bár ezeket is sokszor (helytelenül)
hormonoknak mondják.

2011. május 4., szerda

Tigris

Sziasztok!

       Körülbelül fél évvel ezelőtt berendeztem két akváriumot talajszűrővel és Akadama talajjal.
Ezt a két akváriumot lágyvizes garnéláknak szántam.Eredetileg Bumble bee és Tigris garnélákat szerettem volna ebből lett Caridina Tumida (New bee) a másik akvárium pedig üresen járt körülbelül fél évig.


  
       Tegnap végre megtelt a másik akvárium is, Caridina cf. cantonensis Tiger került bele.Általában a garnéláim vizét igyekszem úgy beállítani a fogadásukra, hogy hasonló paraméterek legyenek mint ahonnan jöttek.Ezért az interneten található adatoktól eltérő vizparaméterek közt tartom őket, de mindenképp érdemesnek tartom ezt a módszert.Az akváriumuk jelen pillanatban elég silány, egy kisebb Microsorium pteropus, egy Gömbalga és egy kis Monosolenium tenerum van azakváriumban.
Egy ideig ez így fog maradni, mert egy kisebb átalakítást szeretnék ezközölni, miszerint a szobámból leköltöztetném az akváriumaimat a pincébe.Így több akváriumra lenne lehetőségem, és a nyári víz túlhevüléstől se kell tartanom.Ezt a költözést már el kellett volna kezdenem, de a vizsgaidőszak közeledtével egyre kevesebb időm lesz de igyekszem megcsinálni.Reálisan nézve nem leszek meg vele a nyári meleg előtt.

Néhány kép ma reggel a garnélákról.

Első etetés:



2011. április 25., hétfő

Kezdet

Sziasztok!

         Úgy gondoltam, neki kezdek egy blognak.A célom ezzel, hogy egy egy ötletem vagy akváriumom elkészítésének folyamatát és egyébb akvarisztikai/garnélás élményeimet megosszam veletek.Nekem is nagyon jó, hogy tudom követni a dolgaimat.Az tény, hogy nem vagyok egy nagy fogalmazó guru , de a gyakorlat teszi a mestert.(majd belejövök.)Viszonylag gyakran látogatok külföldi garnélás blogokat és nagyon sok olyan dologgal találkozni, amit itthon még csak szóba se hoztak.Ezeket ,bármilyen nyelven is írták fordító programmal megfejtek.

És ezek után igyekszem az érdekesebb gondolatokat témákat egyébb forrásokból is megerősíteni.
Lesz persze sok olyan bejegyzésem is, amiben olyan információ lesz amit nyilván már tudtok de nem is az oktatás a célom.
Ennek ellenére, minden a bejegyzésemben újonan szóbakerülő garnéláről szeretnék betenni egy rövid összegzést és víz igényükről egy kis táblázatot.

De amennyiben kérdésetek van nagyon szívesen segítek természetesen.
Szeretném ,ha jó sok fotó is kerülne a blogra, mert magamból kiindulva egy egy témát úgy tudok élvezetesen olvasni, ha szemléltetik is ezt.Sajnos nem rendelkezem hiper szuper fotógéppel ,egy egyszerű kompakt géppel fotózok, de a szemléltetés céljára tökéletes lesz.

Első bejegyzéseim új lakókról fog szólni, jelentkezem amit megérkeznek.

Szeretnék bemutatkozni is, ha már így elmondtam mindent.
Dobrotka Norbert vagyok 1990-ben születtem Budapesten.A 12.kerületben élek jelenleg és főiskolai hallgatóként grafikusnak tanulok.Van egy nyaralónk a Csepelszigeten a Kisduna közvetlen közelében ,nagy örömömre, a telek végében csordogál a víz.Szeretem a sportokat ,régen az extrém sportok mozgattak.
Akvarisztikával kiskoromban ismerkedtem meg ,a bátyám hozott haza néhány kelléket, és 2 darab aranyhalat.
Természetesen totál amatőr módon csúnya algás akváriumban ,de dagadó aranyhalakkal bírtunk.
Nem teljesen emlékszem miért ,(feltételezem a halak idővel elhullottak) ez megszakadt.Szünet.3évvel ezelőtt eszembe jutott, hogy kéne valami élet a szobámba az akvarisztika jutott eszembe.Amíg ez csak gondolat volt teltek a napjaim és egyszer csak egy lomtalanításon egy szeméthalom tetején megpillantottam egy akváriumot.
Nemkellett több és nekiálltam beszerezni a kellékeket és az információkat szívtam magamba.
Molly ,zebra dánio ilyesmiket tartottam kezdetben.
Telt múlt az idő ment a böngészés a témában non-stop és lám rátaláltam István (szentgyo)blogjára.
Addig nem is hallottam ezekről a kis lényekről, és egy év akvarisztika után beszereztem pluszba egy akváriumot, természetesen Red Cherry-ket tartottam benne.Nem kellett sok idő, a halas akváriumom megszűnt és a helyére beüzemeltem még két garnélásat.Azóta, még kettő lett így most öt akváriumom van ebből négyben laknak is.A továbbiakban leírom azt is majd, hogy mit hogy mennyit.

Köszönöm, hogy elolvastátok az első bejegyzésem.

Üdv.: Norbi